Może chorować na nią nawet co dziesiąty człowiek na świecie. Z biegiem czasu jest coraz gorzej, a statystyki i kolejne badania zwracają uwagę, że za kilkanaście lat to właśnie depresja ma stać się główną przyczyną śmierci ludzi. Brzmi niewiarygodnie, a jednak smutek rzeczywiście może zabijać.
Co się dzieje z chorym na depresję?
O depresji mówi się, jeżeli złe samopoczucie i skrajne emocje towarzyszą jednostce przez miesiące, czasami lata. I nawet wówczas diagnoza nie musi brzmieć w ten sposób. Otóż depresję bardzo trudno zdiagnozować. Niełatwo się ją także leczy. Choroba ta zaburza wewnętrzną równowagę organizmu, czasami skłaniając nawet jednostkę do targnięcia się na swoje życie. A wszystko przez zaburzenie poziomu hormonów. Niska zawartość neuroprzekaźników, głównie serotoniny, ogranicza możliwości odczuwania radości. A chorego nie stać na nawet minimalny optymizm. Jeżeli stan ten się utrzymuje, nie dziwi brak energii i ochoty do działania. Także do zadbania o siebie.
Różne przyczyny depresji
Początki depresji często są niezauważalne przez samego chorego, jak i jego otoczenie. Tym bardziej, że każdy psycholog potwierdzi, iż gorszy nastrój zdarza się każdemu i jest czymś zupełnie normalnym. W rodzinach, w których zdarzały się już przypadki depresji łatwiej wychwytuje się jej objawy. Osoby mające wśród bliskich ludzi zmagających się z tą chorobą powinny na siebie szczególnie uważać. Niektóre odmiany depresji mają bowiem podłoże genetyczne. Zachorować może jednak praktycznie każdy i wówczas mówi się o depresji egzogennej. Jednostka nie radzi sobie ze swoimi problemami, nawet jeżeli obiektywnie patrząc, nie są one jakoś szczególnie dotkliwe. Jednak słabsza odporność psychiczna może w takiej sytuacji doprowadzić do depresji. Podobnie jak silny stres przeżyty na skutek jakiegoś wyjątkowo traumatycznego zdarzenia. To znieść jest trudno nawet osobom o odpornej psychice.
Odgonić widmo depresji
Lekarze już teraz alarmują, że nikt nie jest całkowicie bezpieczny. Można się o tym przekonać chociażby na przykładzie wielkich gwiazd show biznesu. Pozornie ludzie ci mają wszystko, pieniądze, uznanie, karierę, a nawet udane życie rodzinne. Nie chroni ich to jednak przed depresją czy podejmowaniem kolejnych prób samobójczych. Każdemu pomóc może natomiast zdrowy tryb życia. Nie powinno się go bagatelizować, ponieważ dbanie o odpoczynek, relaks, racjonalną dietę oraz aktywność ruchową pozwala regulować w organizmie poziom hormonów szczęścia, czyli wspomnianej już serotoniny. Bardzo ważne jest również utrzymywanie stałych kontaktów z innymi ludźmi, ponieważ więzi społeczne i wynikające z nich oparcie bardzo poprawiają samopoczucie.
Możemy mieć w dzisiejszych czasach wszystko, a mimo to depresja szerzy się jak zaraza, to pokazuje jak skomplikowany jest to problem.