Przebarwienia na skórze, które powstają w wyniku działania promieni słonecznych bądź trądziku stanowią często spory defekt, a przy okazji dyskomfort dla danego człowieka. Nic zatem dziwnego, że większość zmagających się z nimi osób chce się ich pozbyć jak najszybciej. Obecnie istnieje jednak wiele metod, dzięki którym możemy sprawnie usunąć niechciane przebarwienia. Jak to zatem zrobić? Podpowiadamy.
Czym tak naprawdę są przebarwienia?
Przebarwieniami nazywamy rodzaj defektu kosmetycznego, który możemy nabyć niemal w każdym wieku. Istnieje wiele różnych przyczyn ich powstawania. Można je mieć na skutek działania promieni słońca, po trądziku, zabiegach operacyjnych czy przebytych chorobach. Głównie jednak pojawiają się na skutek zaburzeń wytwarzania barwnika oraz jego nadmiernego i nierównomiernego gromadzenia się w skórze.
Dużą rolę odgrywają tu jednak indywidualne predyspozycje oraz genetyka, bowiem w podobnych warunkach u jednych osób skóra może opalać się równomiernie, a u innych powodować spore plamy. Przebarwienia równie często można spotkać po usuwaniu krostek w trakcie trądziku. Najczęściej mocno widoczne są wtedy, kiedy nie podjęliśmy szybkiego oraz właściwego leczenia.
Jakie są rodzaje przebarwień?
Jeśli nasze przebarwienia są skutkiem trądziku bądź egzemy, pielęgnację bądź leczenia należy rozpocząć od tej konkretnej dolegliwości, a dopiero później walczyć z plamkami na skórze. W przeciwnym wypadku te ciemne elementy mogą powracać po każdej kolejnej krostce lub przesuszeniu, które będzie widniało na naszej cerze.
Jeśli z kolei przebarwienia na skórze spowodowane są zmianami hormonalnymi lub ekspozycją ns szkodliwe promieniowanie UV, powinniśmy rozważyć leczenie hormonalne. Dobrym sposobem jest również znalezienie przyczyny tych zmian i zwiększenie ochrony przed promieniowaniem. Przebarwienia związane z genetyką lub wiekiem mogą być zmniejszone za pomocą stosowania peelingów, które świetnie usuwają martwe komórki naskórka i przyspieszają ich wymianę.
Jakie są sposoby na przebarwienia?
Leczenie przebarwień jest obecnie o wiele prostsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dermatolodzy odkryli bowiem, że trójstronne podejście do tego typu sprawy jest jedną z najskuteczniejszych metod, które powodują blaknięcie ciemnych plam. Po pierwsze powinniśmy spowolnić produkcję melaniny. Dobrze jest poszukać formuł, które zawierają w swoim składzie przykładowo niacynamid.
Kolejnym krokiem jest walka z zapaleniem, które spowodowane jest ekspozycją na promieniowanie UV, trądzikiem, ukąszeniem owadów czy innymi urazami skóry. Każde z nich wprowadza komórki produkujące melaninę na wyższy poziom, przez co pozostawiają po sobie ciemne ślady. Finalnie dobrze jest złuszczać skórę co jakiś czas, aby pomóc w redukowaniu uporczywych plam.
Pomocne triki na przebarwienia – jak je stosować?
Powszechnie wiadome jest, że im szybciej zajmiemy się naszymi przebarwieniami, tym lepiej, bowiem pigment może z czasem zacząć głębiej wnikać w skórę. Koniecznie skonsultujmy się z dermatologiem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia. Aby na długo cieszyć się jasną i promienną cerą, codziennie nakładajmy filtr SPF, aby szkodliwe promienie słońca nie powodowały nawrotu melaniny.
Dobrze jest również wybierać dermokosmetyki do pielęgnacji, które będą hamowały rozprzestrzenianie się tych plam. Używajmy również środków odstraszających owady, aby uniknąć ukąszeń komarów. Warto jest również pamiętać o niacynamidzie, bowiem świetnie rozjaśnia on nawet głębokie plamy oraz przebarwienia.